Security doesn't exist, no system is safe

You are not logged in.

#1 2015-04-05 03:02:50

Mirko
Significant
Registered: 2012-01-04
Posts: 32

[Tutorial]Ogólnie o Freenet (+klucze, Frost, FMS, Freemail, FreeMulET)

 1. Co to jest freenet?

 2. Jak się połączyć z freenetem?

 3. Dlaczego tryb prywatny / incognito jest ważny?

 4. Klucze – co to jest?

 5. Programy współpracujące z freenetem

1. Co to jest freenet?
Freenet to zdecentralizowana anonimowa sieć stworzona w taki sposób by zapewnić jak tylko to możliwe największe bezpieczeństwo i prywatność podczas użytkowania, a przy tym jest Open Source od 2000 roku. Freenet oddziela strukturę sieci i protokołów od komunikacji między użytkownikami. Cały freenet został napisany w języku java i działa pod Windows, Mac, Linux.

 1. Bardzo duża anonimowość

 2. Auto-optymalizacja czyli materiały pobierane najczęściej są we freenecie dłużej.

 3. Freenet jest praktycznie niewrażliwy na cenzurę i inne metody, które mogły by mieć wpływ na ograniczenie przepływu informacji

 4. Każdy użytkownik dobrowolnie udostępnia miejsce na swoim dysku i transfer dla lepszego działania sieci – im więcej osób używa tym szybciej i wydajniej działa.

 5. Każdy udostępniający swój dysk i transfer działa jako klient i serwer jednocześnie.

 6. Transfer we freenecie działa poprzez inne węzły sieci.

 7. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nigdy nie wiadomo czy użytkownik z którym zostaliśmy połączeni posiada konkretne dane na dysku czy tylko pośredniczy w przesyłce jako węzeł.

 8. Cała transmisja i przechowywane dane są szyfrowane.

 9. Kompletny brak  wyszukiwarek! Nie znasz klucza (adresu)? Nie połączysz się czyli coś jak TOR smile

 10. Dane co jakiś czas są automatycznie i losowo przenoszone z jednego komputera na inny.

 11. Jest możliwość rozpoznania fragmentu pobieranych plików ale w praktyce nie wpływa to na anonimowość bo nie wiadomo czy plik jest zapisywany na kompie czy tylko przechodzi przez węzeł.

 12. Każdy user Opennet Freenet (strangers) może być łatwo listowany coś na wzór TORa czyli bez problemu przeskanujesz adres IP komputera, który łączy się z siecią freenet ale nic poza tym.

 13. Jest tez opcja Darknet Freenet (friends) – to jest opcja tylko dla osób, które masz w 100% zaufane. Łączycie się tylko pomiędzy sobą, żeby miało to sens dobrze jest mieć 10+ znajomych w darknecie. Na tej zasadzie reporterzy w reżimach opisują WTF gdzie za anonimowość grozi nawet kara śmierci wink

 14. Niestety ale większa anonimowość, bezpieczeństwo niesie za sobą skutki takie jak ograniczona przepustowość freenetu. Jeśli pamiętasz czasy sprzed ponad dekady i prędkość internetu na modemie to wiesz o co mi chodzi. Jeśli nie to się przekonasz jak wyglądał net 10-15 lat temu big_smile Bez google, szpiegbooka i innych usług NSA.

2. Jak się połączyć z freenetem?

 1. Zawsze, ale to zawsze ściągaj oprogramowanie tylko z oficjalnego źródła. Oficjalna strona Freenet Project – https://freenetproject.org. Dlatego „dobreprogramy” lub „instalki” i inne strony daruj sobie najzwyczajniej w świecie bo to może być gwódź do trumny twojej anonimowości.

 2. Korzystanie z freenetu ma swoje warunki, jeden z nich to zainstalowana java w systemie. Dlaczego? Freenet jest napisany w tym języku i żeby odpalić oprogramowanie wymagana jest właśnie java, którą ściągniesz z oficjalnej strony - https://java.com/en/download/

 3. Konfiguracja freenetu nie jest skomplikowana, wystarczy czytać i klikać dlatego podaruję sobie prowadzenie za rączkę.

 4. Po poprawnym skonfigurowaniu freentu najzwyczajniej w świecie włączamy go przez FreenetLauncher.exe

 5. Podczas przeglądania freenetu zalecam korzystać z przeglądarki, której nie używasz na co dzień, np. Tor – firefox, Chrome – normalny net, Opera, Safari, Chromium – freenet.
      ZAWSZE Z WŁĄCZONĄ OPCJĄ INCOGNITO / TRYB PRYWATNY!

 6. Lokalna strona główna freenet ma adres http://127.0.0.1:8888/
      Jest do niej wpisanych kilka standardowych, np. katalogi od cenzurowanych po bez cenzury. Na FProxy znajdziesz też programy i dokumentacje spokrewnioną z freenetem i blogi zespołu Freenet.
      GRATULUJĘ! Jesteś we freenecie.

Niestety ale jesteś zmuszony poczekać na połączenie się do węzłów – taki pasek na dole wink
Porada:
Ustaw sobie wedle uznania poziom bezpieczeństwa - http://127.0.0.1:8888/seclevels/
Preferuję NORMALNE / MAKSYMALNE. Ty możesz inaczej ustawić.

3. Dlaczego tryb prywatny / incognito jest ważny?

 • W trybie prywatnym nie zapisuje się historia, wpisywane adresy, cookies i cała reszta rzeczy która mogłaby cię zidentyfikować.
      Jako ciekawostka zamieszczam info, że google po odwiedzeniu jakiejś usługi zapisuje plik tymczasowy na dysku by móc identyfikować lud. Google dzięki temu wie więcej o tobie niż znajomi, a Facebook nie jest lepszy. Na każdej stronie gdzie jest widget (share, like it) FB zapisuje o tobie informacje dlatego tak bardzo ważna jest wtyczka Ghostery, która blokuje szpiego-widgety.

4. Klucze – co to jest?
We freenecie nie ma adresów takich jakie znasz z clearnetu. We freenecie są tzw klucze, które pełnią rolę adresów freesites (stron internetowych w sieci freenet). Krótki opis każdego z 4 przedstawiam niżej.

 • Klucz CHK (Content Hash Key) – Podstawowy klucz freenetu wykorzystywany głównie do obsługi innych kluczy wygenerowany poprzez hash z pliku czyli coś takiego fingerprint. Opublikowane dane nie będą się zmieniały w czasie. Graniczy z cudem, żeby dwa różne pliki miały ten sam CHK.

 • Klucz SSK (Signed Subspace Key) – dane publikowane będą zmieniały się w czasie. Wykorzystywany głównie we freesites. Tutaj należy używać kryptografii asymetrycznej pozwalającej na wygenerowanie pary kluczy (publicznego i prywatnego).

 • Klucz KSK (Keyword Signed Key) daje możliwość wygenerowanie adresu w miarę łatwego do zapamiętania. KSK powstaje na bazie mechanizmu dla kluczy SSK.

 • USK (Updateable Subspace Key) - użyteczny przy linkowaniu do ostatniej aktualnej wersji plików SSK.

5. Programy współpracujące z freenetem.
Najpierw należy włączyć freenet, połączyć się z węzłami, a następnie odpalić któryś z programów.

 • Frost - prosty system anonimowych grup dyskusyjnych podzielony na „boardy”. „Kilka” jest wymarłych ale ogólnie aktywnych osób nie brakuje.
      Oficjalna strona Frost: http://jtcfrost.sourceforge.net/
      Frost freesite:
     

  127.0.0.1:8888/USK@QRZAI1nSm~dAY2hTdzVWXmEhkaI~dso0OadnppBR7kE,wq5rHGBI7kpChBe4yRmgBChIGDug7Xa5SG9vYGXdxR0,AQACAAE/frost/7/
 • FMS (Freenet Message System) – Lepsza wersja Frosta. Odporny na ataki DDoS porównując do Frosta.
      FMS freesite:
     

  127.0.0.1:8888/USK@0npnMrqZNKRCRoGojZV93UNHCMN-6UU3rRSAmP6jNLE,~BG-edFtdCC1cSH4O3BWdeIYa8Sw5DfyrSV-TKdO5ec,AQACAAE/fms/48/
 • Freemail - system freenetowej poczty elektronicznej. Dokładniejsze informacje dla zainteresowanych: https://freenetproject.org/freemail.html

 • FreeMulET – program działający na zasadzie P2P. Jak popularny eMule z 2000 roku.
      Nie wiem czy to oficjalna strona ale ważne że program działa http://zenway.ru/page/freemulet wink

Last edited by Mirko (2015-04-05 03:27:39)

LinuxFirefox 37.0

Offline

Board footer

Powered by FluxBB